eZOO

Kopýtka a kopýtka v ZOO Ústí nad Labem

Kopýtka a kopýtka v ZOO Ústí nad LabemNa začátku a v polovině června se v horní části zoo narodila dvě mláďata lichokopytníků, s dlouhýma štíhlýma nohama a drobnými kopýtky.

Přesně na Mezinárodní den dětí, tedy 1. června, přišel na svět hřebeček zebry Hartmannové, první v letošním roce, ale v historii chovu se jedná již o 95. mládě v pořadí. Jeho matkou se stala pětiletá klisna Uliša a otcem je šestiletý hřebec Denda. Oba pocházejí z našeho chovu a toto hříbě je prvním potomkem každého z nich. Malý hřebeček trávil první dny ve stáji, nyní je přes den s matkou na velkém dvorku za pavilonem zeber, kde jej bohužel návštěvníci ještě nemohou vidět. Důvodem je klid, který tato zvířata zpočátku potřebují, mláďata jsou poměrně lekavá, takže se hříbě musí postupně seznamovat s venkovním prostředím. Navíc zebry Hartmannové nejsou stádovými zvířaty, žijí v menších rodinných skupinkách a jsou vůči sobě občas nesnášenlivé, takže matky s hříbaty jsou drženy stranou. Ústecká zoo chová největší stádo v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), kromě červnového hříběte čítá deset zvířat – dva hřebce a osm klisen.
[12.07.2013 18:57:29]

Malá tygří slečna už má jméno!

Malá tygří slečna už má jméno!Dne 11. 7. 2013 pokřtil zpěvák Tomáš Klus mládě tygra sumaterského, které se narodilo koncem března v jihlavské zoo. Malá samička dostala jméno „Cinta“, což znamená v indonéském jazyce „láska“.

Křtiny proběhly pouze symbolicky – malou tygřici totiž nebylo možné z bezpečnostních důvodů přemístit z areálu zoo. Na pódium ale dorazili náhradní „lidští“ tygři, kterým kmotr předal speciální dort a na oplátku od nich dostal plyšového tygra. Více než 4000 návštěvníků koncertu shlédlo také krátké promítání, ve kterém viděli opravdové tygry sumaterské z jihlavské zoo.

Téměř tříměsíční Cinta je k vidění se svou Matkou Sumou ve vnitřním výběhu pavilonu šelem.
[12.07.2013 18:54:10]

Nový přírůstek u kondorů havranovitých

Nový přírůstek u kondorů havranovitýchHejno kondorů havranovitých v ostravské zoologické zahradě má nového člena. Po několika letech se tamnímu páru podařilo přirozeně odchovat mládě. Návštěvníci zoo je mohou vidět ve voliéře společně s rodiči a dvěma staršími sourozenci.

Kondoři havranovití jsou teplomilní ptáci, proto tráví zimu v chovatelském zázemí zoo. V tomto období u nich probíhá i hnízdní sezóna. Pokud je úspěšná, stěhují se ptáci do své letní voliéry v návštěvnické části už s odrostlejším mládětem. Letos poprvé zimovali ptáci v odchovně, předtím to bylo v původním pavilonu vodních ptáků (v současné době se přestavuje na Pavilon evoluce), kde ale nebývalo hnízdění, ani následná péče vždy úspěšné. Ptáci buď opustili snůšku, nebo se nestarali již o vylíhlá mláďata. Vzhledem k nespolehlivosti páru bylo vejce po snesení pro jistotu umístěno do inkubátoru a do hnízda vložen podkladek. Nicméně tentokrát probíhala inkubace bez problémů. Ihned po vylíhnutí proto bylo mládě podloženo pod rodiče a ti se okamžitě začali vzorně o potomka starat. Změna prostředí evidentně páru prospěla…
[12.07.2013 18:51:16]

mravenečníci čtyřprstí jsou konečně spolu

V úterý 12. března 2013 se ve zlínské zoologické zahradě vzájemně seznámili a spojili dva mravenečníci čtyřprstí, kteří jsou známi také pod jménem tamandua.

Mladý 2,5-letý sameček Santíno do zmiňovaného dne obýval expozici sám, od nynějška mu však už dělá společnost dospělá 10-letá samice Tamina, kterou sem před několika dny přivezli z nedaleké ZOO Olomouc. Tato samice je už několikanásobnou matkou, Santíno je dle chování spíše ještě mladý mravenečník
Jestli zůstane Santíno s Taminou do budoucna, to spíš asi ne, protože zde k němu stále shánějí věkově adekvátnější partnerku, ale i pro samotnou Taminu pobyt tady může být příjemnou a motivační změnou.
[04.04.2013 18:14:38]

První venčení vydří rodinky

První venčení vydří rodinkyMládě vydry malé, které se v ostravské zoo narodilo 23. listopadu loňského roku, v péči svých rodičů roste jako z vody. Byť zatím tráví většinu času ve vnitřních prostorech, na krátkou chvíli se už pouští i do venkovního výběhu, kde by jej návštěvníci mohli zahlédnout.
[04.04.2013 18:09:19]

Vydry malé se dočkaly prvního mláděte

Vydry malé se dočkaly prvního mládětePár vyder malých v ostravské zoologické zahradě se v současné době stará o svého prvního potomka. Mládě se narodilo 23. listopadu loňského roku a vyvíjí se, zatím mimo zraky návštěvníků, dobře.

Rodiči vydřího mláděte jsou tříletá samice, kterou jsme přivezli na jaře 2010 ze zoo v Kodani, a o rok starší sameček, kterého v roce 2009 získali z pražské zoo. Zvířata hned od začátku utvořila harmonizující pár. Původně ještě nějakou dobu pobývala v prostorách starého pavilonu hrochů, než se v červnu 2010 přestěhovala do nového přírodního výběhu s velkým jezírkem a vodopádem v expozičním komplexu Čitván.

Po více než dvou letech samička poprvé porodila a ostravským chovatelům se potvrdilo, že vytvořené podmínky k chovu vyder malých jsou správné. Ve vrhu byla mláďata dvě, jedno se ale narodilo pravděpodobně mrtvé. Nelze ovšem vyloučit, že jediné žijící mládě je důsledkem nezkušenosti páru – prvorodičů. Také v přírodě nebývají první odchovy mláďat vždy úspěšné. Druhé mládě, jehož pohlaví zatím neznáme, ve výhradní péči svých rodičů prospívá dobře. Vydří rodinka momentálně pobývá ve vnitřních prostorách, kam nemají návštěvníci přístup. Jakmile se však oteplí a mládě ještě povyroste, budou se na ně moci těšit i ve venkovním výběhu.
[31.01.2013 21:57:10]

Pavilon primátů v ZOO Zlín má nového obyvatele

Pavilon primátů v ZOO Zlín má nového obyvateleDvouletý samec mravenečníka čtyřprstého Santino se po nezbytné karanténě přesunul do jedné z expozic na pavilonu primátů, kde ho při troše štěstí můžete vidět.

Píšeme při troše štěstí, a to proto, protože tito na pohled velice atraktivní savci totiž většinu dne prospí někde v dutině stromu nebo jiném úkrytu a hlavní aktivitu si nechávají spíše až k večeru a především pak přes noc. V zoologické zahradě jsou díky dennímu krmení přece jen trochu aktivnější i v návštěvní době, takže ho při prolézání větví v expozici lze zahlédnout.
[28.01.2013 17:27:05]

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Kvetoucí a plodící citrusy

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Kvetoucí a plodící citrusyCitrus je rozsáhlý botanický rod rostlin z čeledi routovité (Rutaceae), které pocházejí z tropické a subtropické jihovýchodní Asie. Slovo citrus pochází ze starořeckého kedros nebo latinského cedrus. Tak byly označovány rostliny s vonnými listy nebo dřevem. Řekové a Římané byli vůbec první Evropané, kteří se s citrusy setkali, konkrétně s cedráty, jejichž původ je v Médii a Persii. Velmi pronikavě však voní i květy a plody citrusů. Co je však ještě nápadnější, že na těchto dřevinách můžeme současně pozorovat vedle květů i zralé plody.

Ve sklenících ostravské zoologické zahrady roste, kvete a dozrává několik desítek vyšlechtěných kultivarů citrusů, jako jsou právě cedráty, ale také mandarinky, pomeranče, limetky a další. Tady je mají možnost návštěvníci obdivovat při speciálních komentovaných prohlídkách, jelikož pěstební skleníky nejsou běžně přístupné. Během teplých měsíců však zdobí velká část citrusů i dalších teplomilnějších rostlin vnitřní i venkovní prostory v návštěvnické části areálu zoo.
[27.01.2013 18:22:45]

Ámos v Apeldoornu

Ámos v ApeldoornuKdo sleduje dění v ústecké zoo pravidelně, ví, že zde odchovaný samec orangutana bornejského, Ámos, žije od července roku 2008 v holandské Zoo Apeldoorn.

Ámos se narodil v prosinci roku 2000 jako druhé mládě Ňuňáka a Ňuninky a následující jaro byl pokřtěn jménem svého filmového otce. Celá rodinka si vedla dobře, Ňuninka se o svého potomka vzorně starala a když začal být trochu samostatný, připojil se i Ňuňák, který si s malým Ámosem trpělivě hrál a dováděl. Po narození dalšího mláděte, samečka Budiho v roce 2007, byl Ámos již v opičí pubertě a soužití s rodiči začalo být trochu problematické. Hrátky s Ňuňákem občas přitvrdily a bylo by jen otázkou času, kdy by dominantní samec mladého zranil. V té době byl již domluven přesun Ámose do holandské zoo zaměřené hlavně na chov primátů, takže bylo zřejmé, že se tu bude mít dobře. Zoo Apeldoorn zajišťuje celé orangutaní skupině velký venkovní prostor – několik ostrovů oddělených vodou je vybaveno velkými dřevěnými konstrukcemi s množstvím provazů, kde se mohou zvířata volně pohybovat. Vnitřní prostor je řešen vysokými expozicemi, takže orangutani mohou využívat “horní stromové patro”, jako tomu je v přírodě. V době Ámosova příchodu zde žil chovný samec jménem Karl, v té době mu bylo již 47 let. Dominantní samci orangutanů se vyznačují velkými lícními laloky, hrdelním vakem a vysokým valem na temeni. Dospívající samci mají v přítomnosti dominantního samce tyto sekundární pohlavní znaky potlačeny, což se projevilo i u Ámose. Na jaře loňského roku však samec Karl uhynul – v úctyhodném věku 51 let, což z něj dělalo nejstaršího samce orangutana bornejského v evropských zoo. Ve spolupráci s časopisem National Geografic vznikl v Zoo Apeldoorn zajímavý projekt sledování vývoje dospívání, takže každý měsíc je pořizována fotodokumentace a porovnávány rozdíly. Nyní, po devíti měsících, je viditelný rozdíl v jeho hmotnosti a osvalení, ale změna u lícních laloků není tak překotná a markantní, jak by se dalo očekávat, což dokládají i přiložené fotografie. Co je však potěšitelné, že Ámos v Apeldoornu zplodil již dva potomky – první se narodil v únoru 2010, byl to sameček pokřtěný jménem Kawan a jeho matkou je Ámosova favoritka Watana. Druhé mládě se narodilo o rok a půl později (1. 11. 2011 :-))) samici Jose, je to také sameček a dostal jméno Kesatu.
[25.01.2013 15:59:06]

Hroch Hubert odjel z Ostravy

Hroch Hubert odjel z OstravyMladý sameček hrocha obojživelného Hubert, odjel z ostravské zoologické zahrady. V rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami poskytla Zoo Ostrava tohoto hrocha zdarma pražské zoo, která jej následně odešle do Zoo Kolombo na Srí Lance. Hroší sameček, který obohatí tamní zoo, tak zároveň napomohl k získání slonů indických pražským kolegům. V Evropské plemenné knize hrocha obojživelného, kterou mimo jiné vede ostravská zoo, je linie ostravských hrochů již nadmíru reprezentovaná, takže umístit samce v některé evropské zoologické zahradě bylo velmi obtížné. Koordinátor chovu hrochů obojživelných proto tento transport uvítal.
[18.10.2012 14:28:50]
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]

Design a kód FOLDINA.cz