eZOO

hroznýš psohlavý

Český název : hroznýš psohlavý

Latinský název : sanzinia madagascariensis

Třída : plazi

Řád : šupinatí

Popis : Druhy patřící do čeledi hroznýšovitých jsou většinou velkého vzrůstu. V okolí kloaky mají dva drobné drápky, což jsou zbytky končetin. Dá se podle nich určovat i pohlaví, samci je totiž mají větší než samice. Zornička oka je svislá. Na rozdíl od ostatních hadů mají vyvinuty oba laloky plic. Na hlavě mají zvláštní termoreceptory, které rozlišují teplotní rozdíly několik desetin stupňů celsia. Tak vlastně mohou vyhledávat svou nejdůležitější potravu (teplokrevné živočichy), kořist zabíjí uškrcením. Od krajt se hroznýši liší některými zvláštnostmi ve stavbě lebky (chybí jim tzv. nadoční kost), nebo tím, že jejich podocasní štítky leží pouze v jedné řadě. Hroznýš psohlavý se vyskytuje ve dvou barevných variantách, jedna z nich je zbarvená hnědě, druhá je olivově zelená. Má krycí zbarvení napodobující mihotavé stíny a spadané listí.

Na jeho jídelníčku najdeme menší druhy ptáků a savců. Svou kořist zabíjí stiskem těla, ovine se kolem jejího těla a při každém jejím vydechnutí své smyčky o kousek utáhne. Nakonec se již polapené zvíře nedokáže vůbec samo nadechnout a hyne udušením. Když hroznýš svoji kořist zaškrtí, začne ji polykat vcelku a to vždy hlavou napřed. Pokud je sousto mimořádně velké, nepřijímá had týden i déle jinou potravu.

Tento druh madagaskarského hada neklade vejce, ale rozmnožuje se tak, že samice „rodí“ živá a dobře vyvinutá mláďata. Přitom se ovšem ani nejedná o živorodého hada, ale o druh, který se množí pomocí tzv. vejcoživorodosti (neboli ovoviviparie). To znamená, že vejce po oplodnění samice zůstávají v jejím těle, kde se zárodky vyvíjejí uvnitř těchto vajíček bez přispění (tedy bez výživy) matky a k „porodu“ dochází těsně po vlastním odlíhnutím mláděte z vejce. Celé to tedy vlastně vypadá jako klasický porod, ale hlavní rozdíl je právě v tom, že matka svá mláďata nevyživuje, pouze vejcím uvnitř svého těla poskytuje vhodné prostředí pro jejich vývoj.

Výskyt : Hroznýš psohlavý je v současné době nemalým systematickým „oříškem“, neboť se má za to, že uvnitř tohoto druhu existuje druhů více, které se od sebe liší někdy jen drobnými znaky, jindy velikostí nebo biotopem, který v přírodě Madagaskaru obývají. Obecně se mezi chovateli rozeznávají dvě formy, a to zelená a hnědá. Na rozdíl od mnohem běžněji se množící zelené formy jsou mláďata hnědé formy v mládí zbarvena do červena.

V přírodě je vzácný a je zařazený do seznamů CITES I. Největší nebezpečí pro něj představuje ničení původního životního prostředí.


Lexikon : plazi

Mapa zoo : terárium

Mapa světa : afrikamixmax.cz , nejen všeobecná encyklopedie ...zdroj: zoo zlín.eu

Komentáře

nED6aNQzA [15.05.2016 19:16:04]
were slaggin her off before she threatened to do something about them??……..anyhow enough about crap what about Amanda and Jemma lastnite fuk me I could have been watching Partygirls of old!! ………it should be like that everynite god they were horny and I don’t think I’ve ever seen so much pussy flashin ……….what the hell happened to the texts tho, I watched until 2am but they never read a single text all nite!! v0;……………⊀.Da3ey. http://ieriblsdlm.com [url=http://oyweyunnvu.com]oyweyunnvu[/url] [link=http://gecbzi.com]gecbzi[/link]
HlxHuusRm [14.05.2016 18:17:06]
I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same hidrg-hage blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.
eqtoHWFD [13.05.2016 20:10:23]
Usando was 50ri from Ulleungdo. On this point alone Usando can't be Juoky.Gerrd, I just gave you a color-coded map that clearly shows Takeshima (Ulleungdo) and Matsushima (Dokdo) as Korean territory. What more do you want? http://fylfwngp.com [url=http://vlrdyikaceo.com]vlrdyikaceo[/url] [link=http://zyqvlwnszca.com]zyqvlwnszca[/link]
1CKf2KS1v9S [12.05.2016 19:25:15]
Wow, this is stunning! Love everything about it, I've never attempted to make a book card, but this makes me want to do one, though I'm not sure where to start! I shall search for a tutorial on the web. Many thanks for the intoirasipn. Hugs, Vicki x
edgmJQkC [11.05.2016 16:33:16]
It’s appoiprrate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!
* Jméno :
* Text :
* Opište kód :

captcha image
Toto zvíře si prohlédlo za posledních 100 dní 55 návštěvníků.


Design a kód FOLDINA.cz